Aile Danışmanlığı

Özel eğitim gerektiren çocuklar için öncelik ailelerdir. Aile eğitiminin de önemli olduğu u özel çocuklar için aile danışmanlığı hizmeti almak oldukça önemlidir. Çocukların büyüme ve gelişme sürecinde davranışları, hal ve hareketlerine karşı ailelerin nasıl bir yol izleyeceği çocuğun hayata kendini eksik hissetmeden devam etmesine yardımcı olacağı gibi hem aile içi iletişim hem de çocuğun toplumla olan iletişiminde kopukluk olmayacaktır.

Kurumumuzda aile danışmanlığı bireysel veya grup terapileri ile ailelere sağlanmaktadır. Özel eğitimin aile ile birlikte yürütülmesi aile için aile danışmanlığı hizmeti demektir. Aile danışmanlığı süreci boyunca terapilerde ihtiyaç duyulması halinde çeşitli konferanslar ve seminerler de düzenlenerek çocuğun eğitimi ve evde eğitilmesi için detaylı bilgiler verilir.

Kurumumuz bünyesindeki uzman eğitmenler ve ailelerin ortak yürüttüğü aile danışmanlığı eğitimleri sırasında çocuk hakkında bilgiler de verilmektedir. Uzman eğitmenlerimiz tarafından çocuk için konulan tanı bu bu tanıya uygun olarak çocuk için hazırlanacak eğitim programı sürecinde hangi teknik ve yöntemlerden yararlanılacağı ailelerin bilgisini de sunularak hem haberdar edilmekte hem de ailenin desteği beklenmektedir.

Çocuk için ihtiyaç duyulması halinde evde yapılması gereken çalışmalar, ödev planlaması ile ailenin nasıl davranış sergilemesi gerektiği aile danışmanlığı eğitimi ile tamamlanmaktadır. Çocuğun eğitiminde ailenin aktif olarak yer alması oldukça önemli olduğundan aile danışmanlığı uzman ekibimiz tarafından eğitimlere dahil edilmiştir.

Çocukların yaşadıkları uyum sorunları, iletişim becerisi, stresle baş edebilme teknikleri, ile içerisinde yaşanması muhtemel problemlere karşı çözüm odaklı yönlendirmeler, öfke kontrolü ve denetimi gibi psikolog desteğindeki aile danışmanlığı görüşmeleri olumlu sonuçlar verecektir.

Ayrıca tuvalet eğitimi, cinsel eğitim gibi her ailenin spesifik konularda ortak olması ve sorunlar yaşaması aile danışmanlığı eğitiminde grup çalışmalarının yer alması gerektiğini göstermektedir. Bu sayede ailelerin ortak sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunarak süreci nasıl atlatacakları çok daha kolay vurgulanabilecektir. Okul, aile ve özel eğitim iş birliğinde hedeflenen nokta özel eğitim ihtiyacı olan çocuktur. Çocuğun gelişim potansiyelini en üst düzeye çıkarmak amacıyla yapılan iş birliğinde çocuklarınız yaşamın gerisinde kalmadan hayatlarını sürdürebilecek.