Engelli bireyde cinsellik

Engelli çocukların da ergenlik çağına geldiklerinde cinsel kimlikleri oluşmaktadır. Her ne kadar toplumca dile gelmeyen ve cinsel kimlik olgusu ailelerde de oluşmayan engelli bireyde cinsellik ihmal edilmemesi gereken konulardan biridir. Bedensel veya zihinsel başta olmak üzere çocuğun cinsiyetine uygun olarak engeli bulunduğu duruma uygun şekilde eğitim alması bireyin ergenlik çağına geldiğinde ihtiyaçlarını da karşılamasını sağlamaktadır. Biyolojik açıdan doğal bir olgu olan cinsellik görmezden gelmek yerine profesyonel bir yardım alınarak tedbirlerle engelli bireye aşılanması gerekir.

Kurumumuzca ergenliğe adım atan engelli bireyler içi engelli bireye cinsellik eğitimi sağlanmaktadır. Ergenlik döneminde cinsiyetine uygun olarak yaşayacağı problemler önlenerek uzmanlarımız tarafından azaltılabilmesi sağlanabilmektedir. Çocuklarda diğer tüm pedagojik tedbirlerde olduğu gibi engelli bireylere de gerek uzmanlar gerekse aile tarafından verilecek işbirliği eğitiminde disipliner bir yaklaşım sergilenmesi bireyin faydasına olacaktır.

Çocuğun zihinsel veya fiziksel engel durumu göz önünde bulundurularak gerek birey için gerekse ailelerin nasıl davranmaları gerektiği konusunda ayrı ayrı eğitimler verilmektedir. Bireylerin aile ortamında ve bireyin sosyal çevresinde cinsellik duygularını baskılayabileceği özellikle aileye verilen eğitimlerle sağlanmaktadır.

Özellikle ev ortamında ergenlik çağına ulaşmış bir engelli bireyin özel bir yatak odasının bulunması gerekir. Ayrıca engelli bireyde cinsellik için en önemli noktalardan biri de uygun kıyafet seçimidir. Cinsiyetlerine uygun düşmeyen kıyafetlerin giydirilmemesine özen gösterilmesinin yanı sıra cinsel kimliklerine uygun düşmeyen davranış biçimlerinin de denetlenerek öğretilmesi gerekecektir.

Eğitmenler gözetiminde çocukların anlayabileceği türden çocuğun engeline bağlı olarak uygun şekilde anlatılan engelli bireyde cinsellik çocuğun kısa sürede kendini ve isteklerini tanıyarak cinsel kimliğini oluşturmasına yardımcı olacaktır. Engelli bireyde cinsellik sürecinde en önemli etken aileler ve ailelerin göstereceği davranışlar olacağından bu yönde ailelerin de bilgilendirilmesi ve nasıl davranacağı yönünde eğitilmesi gerekir. bu sayede cinsel dürtülerin baskılanarak bireyin cinsel isteklerini karşılayamadığı durumlarda agresif tavırlar sergilemesi ve durumunun daha da kötüye giderek iletişim problemlerine dönüşmesi engellenebilecektir. Ailede başlayan eğitim kurumumuz desteğiyle devam ediyor olsa da ergenlik çağına gelindiğinde özellikle cinsellik konusuna ailelerin de titizlikle yaklaşımı önemlidir.