Özbakım Becerileri Eğitimi

Her çocuğun gelişim dönemi farklılık arz edebildiği gibi gelişimine uygun yapılması gereken davranışlar da gelişim sürecinde etkilidir. Günlük hayatta kendi bakımlarını yapabilecekleri beceriler kazanması veya kazandırılması şarttır. Yaşamını başla kişilerin varlığına ve yardımına ihtiyaç duymadan sürdürebilmesini sağlayan kişisel bakım becerileri eğitimi özbakım becerisi eğitimi adını almaktadır.

Aylık dönemlere ayrılmış ve her dönemde çocuğun yapabileceği davranışlar belirlenmiş ölçütler bulunmaktadır. Çocuğun kendi başına yemek yiyebilmesinden saç taramasına kadar beceri kazanabilecekleri ve uygulayabilecekleri davranışlar kişisel bakımlarını da yapabilecek bir beceriye eriştiklerini gösterir.

Çocuklarda özbakım becerileri kazanmak aylık dönemlerde yaşıtlarının gerisinde kalmadan hem ihtiyaçlarını kendileri karşılayabileceklerini sağlamak hem de özgüven gelişimini desteklemektir. Özbakım becerileri eğitimini alarak özbakım becerisi kazanmış bir çocuğun yeterli, bağımsız ve kendinden emin bir kişi olması kaçınılmaz olacaktır.

Çocuklarda büyümenin en önemli ve en büyük göstergesi elbette ki kendi işini kendisi yapabiliyor olmasıdır. Çocukların kendi yapabileceği becerileri fark etmesini sağladığımız eğitimlerimizde profesyonel kadromuzla özbakım becerileri eğitimi kişisel veya gruplar halinde verilmektedir. Aynı dönemlere ait çocukların gelişim tabloları izlenerek gerisinde kaldıkları beceri konuları üzerinde durulup çocuk için diğer yaşıtlarının kolaylıkla beceri kazandığı konuları da yapamayacakları düşünmeden onlara aşılıyoruz.

Günlük yaşam becerileri kazanan çocuklar için ailelerle de işbirliği içerisinde çocuğun takip edilmesi gerekecektir. Ailelerin etkin rol oynadığı özbakım becerileri eğitimi evde yapılacak pratikle pekişecektir. Kendi yaşıtlarının yardım almadan yapabildikleri davranışları evinizde çocuğunuza yaptırmak yerine onun gelişimini engelleyerek ben yapayım gibi bir davranışa yönelmeniz çocuğun öğrenme yetisini pekiştirmeyerek zamanla unutmasına ve başka birine bağımlı hale gelmesine neden olacaktır.

Özbakım becerilerini çocuk yaşta kazanmak gelecekte ileri yaşlara kadar her dönemde kendi yapabileceklerini öğrenme imkanı tanımaktadır. Başkasına bağımlı olmadan veya yapabileceği davranışları başkasının düşünerek yapmasını beklemeden ayakları üzerinde durabilecek bireyler yetiştirmek özbakım becerileri eğitiminden geçmektedir. Yürümek için çocuğunuzun kendi ayaklarını fark etmesi, düşüyor olsa bile ayaklarını kullanma becerisi kazanması ve bu beceriyi geliştirmesi çocuğun kısa süre içerisinde koşacağının göstergesi olacaktır.